Ziyaretçiler aratılan sayfanın kaldırılmış olması, dosyanın yeniden isimlendirilmiş olması, sayfalara eklenen iç ve dış bağlantıların hatalı olması gibi bir çok sebepten dolayı zaman zaman 404 hataları ile karşılaşabilmekte. Eğer bir website sahibiyseniz, sitenizdeki 404 hatalarını etkin şekilde yönetebilmeli, bu hataları SEO için avantajlı duruma getirebilmelisiniz. Kullanıcıyı siteniz içindeki farklı bir sayfaya ya da anasayfaya yönlendirebilir, sitenizin amacına uygun yaratıcı 404 sayfaları oluşturabilir ya da ilgi çekici fotoğraf veya gifler kullanarak sitenizin kullanıcılar tarafından tekrar ziyaret edilmesi ihtimalini arttırabilirsiniz. Sitenizin SEO’su için faydalı olabileceğini düşündüğümüz ilgi çekici bazı 404 hatalarını sizin için derledik.

Onedio tek bir yönlendirme yapmak yerine 404 hatası ile karşılaşan ziyaretçisine birden fazla seçenek sunuyor.

https://onedio.com/404

Türk Telekom ise 404 hatası bildirimi yerine direkt olarak kullanıcıya seçenek bırakmadan anasayfaya yönlendiriyor.

https://www.turktelekom.com.tr/404

Biletix 404 hata sayfası için esprili sözler ve görsel kullanarak akılda kalıcılığını arttırmaya yönelik bir tavır takınmış. Fazla takmana gerek yok, sakın stres yapma gibi ifadeler kullanılmış. Bu tarzdaki samimi yaklaşımlar kullanıcıların ilgisini çekebilir ve tekrar ziyaret etmelerini veya sitede vakit geçirmelerini sağlayabilir.

https://www.biletix.com/404-html/404.html

Spotify ise kullanıcılarına sitenin amacı ile ilişkili bir 404 hata sayfası sunuyor. Hata bildirimi dönen bir plak eşliğinde ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Site, yönlendirme için ‘spotify destek’ ve ‘spotify topluluk’ sayfalarını seçenek olarak sunuyor.

https://www.spotify.com/tr/404/

HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir işaretleme dili olan Cascading Style Sheets (CSS)’in websitesinde beliren 404 hata sayfaları da Spotify gibi amacına uygun olarak oluşturulmuş. Bu yırtılmış kod sayfasının yanında site kullanıcılarına ;

Üzgünüz, aradığınız şeyi bulamıyoruz.

CSS Hilelerinde var gibi görünmeyen bir URL’ye ulaştınız. İşte bazı seçenekler:

  • Bunun bizim tarafımızdan bir hata olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bize bildirin
  • Başlıkta ↗️ bir arama yapmayı deneyebilirsiniz, bu, aradığınız her şeyi bulmalıdır.
  • Sadece göz atmak isterseniz, makaleler sayfasına gidin.

mesajını iletiyor.

https://css-tricks.com/4040

Koç Üniversitesi’nin hata sayfasını incelediğimizde bir arama çubuğu ile karşılaşıyoruz. Sonrasında da arama çubuğuna yazdığınız kavrama yönelik sonuçlar listeleniyor. “Edu” uzantılı sitelerin çoğunda karşılaşılabilecek bir hata sayfası özelliği. Zaten ziyaretçi kitlesi belirli olan eğitim sitelerinde amaç tıklanmayı arttırmaktan ziyade daha çok öğrencilerin, akademisyenlerin ya da aday öğrencilerin aradığı bilgiye ya da sayfaya ulaşabilmesini sağlamak. Bu sebeple arama çubuğu eğitim sitelerinin hata sayfasında sıklıkla karşımıza çıkabilecek bir yönlendirme seçeneği.

https://www.ku.edu.tr/404

E-ticaret sitesi devi Trendyol’da ise aranan kavram ürün olmasa bile sunulan seçenekler haliyle ürünlere yönlendirme şeklinde. Şirket sitesindeki 404 sayfalarını “en çok fiyatı düşenler”, “en beğenilenler” gibi kullanıcıların ilgisini çekebilecek nitelikte başlıklar ekleyerek site ziyaretçilerini alışveriş yapmaya yönlendirebilecek şekilde tasarlamış.

https://www.trendyol.com/404

Yine başarılı e-ticaret sitelerinden biri olan hepsiburada da Trendyol ile aynı yolu izlemiş diyebiliriz. Farklı olarak anasayfa yönlendirmesi yapan site, yine ürün kategorilerini 404 hata sayfasına ekleyerek bu işlevsiz sayfaları avantaja dönüştürebilecek bir davranışta bulunmuş.

https://www.hepsiburada.com/4040