Mesajlaşma platformu WhatsApp, bildiğimiz üzere geçtiğimiz dönemde kendi kendini imha eden mesajları kullanıma sunmuştu. Şimdi de bu özelliğin süresini kısaltma için testlere başladı.

WhatsApp, yılın başlarında kendi kendini imha eden mesajları kullanıma sunmuştu. Fakat tasarlanma şekli sebebiyle bu özellik sadece 7 günde bir sohbeti otomatik bir şekilde siliyordu.

Şimdi ise WhatsApp kendi kendini imha eden bu mesajların süresini kısaltmayı planlıyor. Bu zamana kadar 7 gün olarak belirlenen bu özelliği kullanıcılar değiştiremiyordu. Ancak WABetaInfo’dan gelen bir rapora göre, WhatsApp neyse ki bu durumu düzeltecek. Şirket artık 24 saatlik bir ayarı etkinleştirmek istiyor. Fakat kullanıcılara 7 gün ile 24 saat arasında bir seçenek sunulup sunulmayacağı henüz belli değil.

Süre 24 Saate İndirilecek

Öte yandan WhatsApp’ın en ciddi rakiplerinden biri olan Telegram‘ın bir süredir kullanıma sunduğu kendi kendini imha eden mesajlar özelliği, 1 saniyeye kadar seçim yapmanızı sağlayabiliyor. Yani mesaj göz açıp kapatıncaya kadar kendini imha etmiş oluyor. WhatsApp’ın 7 günlük süresi ise böylesine bir özellik için çok anlam ifade etmiyor. Zira kullanıcıların, silinmesini istedikleri gizli bir sohbet için oldukça uzun bir süre.

WhatsApp’ın başlıca rakiplerinden biri olan Telegram‘ın bir süredir kullanıcılarına sunduğu kendi kendini imha eden mesajlar özelliği, 1 saniyeye kadar seçim yapılmasına imkan sağlayabiliyor. Yani mesaj göz açıp kapatıncaya kadar silinmiş oluyor. Bu anlamda WhatsApp’ın 7 günlük süresi kullanıcıların hemen silinmesini istediği mesajlar için uzun bir süre olabilir.