Ticaret Bakanlığı, marketlerdeki fiyatları kıyaslayabilmeyi sağlayacak bir platform üzerinde çalışıyor. Vatandaşların evden çıkmalarına, market market dolaşıp fiyat araştırması yapmalarına gerek kalmadan kendilerine yakın marketlerde hangi ürünün ne kadara satıldığını inceleyebilecekler.

Hem mobil uygulama hem website

Ticaret Bakanlığı, marketlerdeki fiyat artışının önüne geçmek için çeşitli projeler gerçekleştiriyor. Bu projelerden biri de ‘fiyat karşılaştırma uygulaması olacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milliyet’e açıklamalarda bulundu. Marketlerdeki fiyatların karşılaştırılabileceği bir platform üzerinde çalışıldığını belirtti. Akakçe, cimri vb. fiyat karşılaştırma platformları mantığında fakat yalnızca marketlerdeki fiyatları karşılaştırabilmek için hazırlanmış olan bir platform olacak. Hem mobil uygulama hem de web site üzerinden karşılaştırma yapılabilecek. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar uygun fiyatlı marketleri tercih edecek.

Bakan Pekcan, “Bakanlık olarak şu günlerde biz yeni bir çalışma daha yapıyoruz. Vatandaşımız cep telefonlarına yükleyecekleri mobil bir uygulamayla veya web sitesini kullanarak evinden çıkmadan en yakın marketteki hangi ürünün fiyatı kaç lira, bunu görsün ona göre nereden neyi almak istiyorsa evden çıkmadan karar verip alabilsin istiyoruz. En kısa zamanda hayata geçireceğiz. Vatandaşımız evinden çıkmadan çevresindeki marketlerdeki fiyatları karşılaştırmalı olarak görebilecek. Böylece neyi nereden daha uygun almak istiyorsa ona göre çıkıp alışverişini yapacak. Marketler de vatandaşların fiyatları karşılaştıracağını bileceği için buna uygun davranacaktır.” şeklinde açıklamada bulundu.

Henüz uygulamanın adı ve hangi platformlara geleceği belli değil.