7 gün 24 saat para transferi yapılabilmesini sağlayan FAST sistemi 20 bankada kullanıma açıldı. Müşteriler artık FAST sistemi ile IBAN girmekle uğraşmadan para gönderilebilecek.

Türkiye’de bankacılık işlemlerindeki herkesi sevindirecek gelişme nihayet gerçekleşti. FAST sistemi kullanıma sunulmadan önce mesai saatleri haricinde bankalar arasında EFT ile para transferi yapmak mümkün değildi. 7/24 para transferine imkan sağlayan FAST sistemi bugünden itibaren 20 bankada kullanılabilecek. Artık EFT işlemini gerçekleştirdikten sonra hedef hesaba istenilen para gönderilebilmiş olacak.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) isimli sistem Aralık ayında bazı bankalarda pilot uygulama olarak başlatılmıştı. Söz konusu sistem bugün yani 8 ocak 2021 itibarıyla bankalarda kullanılabilecek. FAST sisteminin sunduğu tek avantaj 7/24 para transferi değil. FAST isimli bu sistem para gönderme işlemini de oldukça kolay hale getiriyor. Para gönderilecek olan kişinin IBAN bilgisi yerine telefon numarası, e-posta adresi ya da T.C. kimlik numarasını tuşlayarak EFT işlemini gerçekleştirmek de mümkün. Sistemi bu şekilde daha kolay kullanabilmek ve EFT işlemini gerçekleştirebilmek için karşı tarafın IBAN bilgisine göre sisteme girilmesi daha pratik olan bu bilgileri bankacılık sistemine kaydetmesi gerekli.