İnternet ansiklopedisi Wikipedia, 2023 yılında en çok okunan makaleler listesini paylaştı. ChatGPT, bu yılın en çok görüntülenen Wikipedia makalesi oldu. İşte tüm liste…

Geniş bir konu yelpazesinde milyonlarca makale içeren ansiklopedi Wikipedia, 2023 yılının en çok görüntülenen makalelerini listeledi. Söz konusu liste, 28 Kasım 2023 tarihine kadar olan verileri kapsıyor. Ocak 2024’te ise 2023 yılının tüm verilerini içeren güncel listenin yayınlanacağı bilgisi paylaşıldı.

ChatGPT Makalesi Zirvede


OpenAI tarafından geliştirilen ve geniş bir dil anlama ve üretme yeteneğine sahip yapay zeka botu ChatGPT, 49 milyonu aşkın görüntülemeyle Wikipedia’nın en çok görüntülenen makalesi oldu.

Çevrimiçi ansiklopedi ve serbest içerikli bir bilgi kaynağı olan Wikipedia, bu yılın başlarında görünüm olarak yenilenmişti. Popüler çevrimiçi ansiklopedi yeni görünümüyle de birlikte toplamda 84 milyarın üzerinde sayfa görüntülemeye ulaştı. ChatGPT, “farklı dillerde” 78 milyonun üzerinde görüntüleme elde etti. Wikipedia, İngilizce versiyonu için sayfa görüntüleme sayısının yılın ilk yarısında günlük 100.000 – 400.000 arasında olduğunu ifade etti.

Makaleler Ve Okunma Sayıları

ChatGPT’nin ardından en çok okunan bir diğer makale ise 42 milyonun üzerinde görüntüleme ile 2023’teki Ölümler oldu. Listede iki ay önce hayatını kaybeden popüler dizi Friends’in ünlü aktörü Mathew Perry de yer alıyor. Gündemden düşmeyen Elon Musk’ın Wikipedia sayfası ise 14 milyondan fazla görüntülendi.
Listede Oppenheimer, Barbie, Jawan gibi 2023 yılında popüler olan film isimleri de yer alıyor

.

shiftdelete.net