Dünyanın 2021 yılında mobil oyunlara ilgisini gösteren bir rapor yayınlandı. Rapora göre mobil oyunlara yapılan harcama, yılın ilk çeyreğinde pandemi öncesi döneme göre %40 artış gösterdi. Artışa neden olan ülkelerin ilk sıralarında Türkiye de yer aldı.

Bu zamana kadarki artışı ortaya koyan veriler, yakın zamanda mobil uygulama analitiği şirketi App Annie tarafından paylaşıldı. Rapora göre 2021 yılının ilk çeyreğinde 2019 yılının son çeyreğine göre %30 daha fazla mobil oyun indirildi. Bununla birlikte mobil oyunlar için harcanan paranın miktarı da rekor kırarak %40 artış gösterdi.

ABD, Almanya, Suudi Arabistan ve Türkiye; Kendi Bölgelerinde İlk Sırada

İlk çeyrekte dünyanın her yerinde mobil oyunlar için harcanan toplam para, haftalık 1,7 milyar dolara kadar ulaştı. ABD ve Almanya, mobil oyun harcamalarında yıldan yıla artış açısından Batı Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarının ilk iki ismi oldu. Büyümede büyük bir payı olan ülkelerden diğeri ise Türkiye oldu. Türkiye ve Suudi Arabistan ve Asya-Pasifik bölgesi hariç dünyanın geri kalanında; mobil oyunlara en çok harcama yapan ülkeler oldular.

Oldukça büyük bir büyüme gösteren mobil oyun sektörü, diğer platformları da büyük farkla geride bıraktı. Mobil oyunlara son 7 yılda harcanan para 120 milyar doları aşarken, en yakın rakip olan PC ve Mac platformları 41 milyar doları buldu. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere mobil oyun sektörü diğer platformları büyük bir farkla geride bırakarak en çok tercih edilen ve ilgi gören sektör oldu.

En Çok Ödeme Alan 10 Mobil Oyunlar

  1. ROBLOX
  2. Genshin Impact
  3. Coin Master
  4. Pokémon GO
  5. Honour of Kings
  6. PUBG MOBILE
  7. Candy Crush Saga
  8. Homescapes
  9. Rise of Kingdoms
  10. Game of Peace