Adobe, çeşitli ekran ve tarayıcılarda içerik ve videoların görüntülenmesini sağlayan Flash Player için son güncellemesini yayınladı. Adobe, kullanıcılarına Flash Player’ı sistemlerinden kaldırmalarını tavsiye ediyor.

Adobe Flash, yayınlandığı ilk dönemde webin metin ve görsel tabanlı statik bir yerden animasyonların olduğu dinamik bir ortama dönüşmesinde en önemli etkenlerden biriydi. Fakat sonraki dönemlerde bu çalıştırıcı, önce kötü amaçlı reklam aracına, sonra da kötü amaçlı yazılım vektörüne dönüştü.

Adobe, bu sebepler doğrultusunda Flash desteğini kesmeye karar verdi. 31 Aralık 2020 itibarıyla Adobe Flash, resmi olarak desteklenmeyen bir yazılım olacak. Bunun yanında Adobe, dün geceyle birlikte bir sürüm notları yazısıyla Flash için son sürüm güncellemesini yayınlayarak Flash’a veda edileceğini duyurdu.

31 Aralık 2020 itibarıyla Flash Player’ın desteklenmeyeceğini, 12 Ocak 2020 itibarıyla da Flash Player’ın Flash içerikleri çalıştırmasının engelleneceğini ifade eden Adobe, sistemlerini korumak amacıyla tüm kullanıcıların Adobe Flash’ı kaldırmasını önemle tavsiye ediyor.

 Adobe sürüm notları yazısıyla Flash’a şöyle veda etti:

“Bugün, Çin Anakarası dışındaki tüm bölgeler için Flash Player’ın planlanan son sürümüne işaret ediyor. Son yirmi yılda muhteşem Adobe Flash içeriklerini kullanan ve ortaya çıkaran tüm müşterilerimize ve geliştiricilere teşekkür etmek istiyoruz. Flash’ın web içeriğini animasyon, etkileşim, ses ve video genelinde geliştirmede önemli bir role sahip olmasından gurur duyuyoruz. Bir sonraki dijital deneyim çağına öncülük etmekten heyecan duyuyoruz.”

sözleriyle senelerce bilgisayarlarımızda yer alan Flash Player dönemi kapatıldı.