Bir gün içerisinde dünyanın farklı yerlerinde insanlar müzik dinliyor, yemek yiyor,dans ediyor, mutlu oluyor, ağlıyor
seviyor, korkuyor, umut ediyor.
İşte tüm bunlar Youtube tarafından tek bir filme sığdırıldı ve bu hayatlardan “Life İn A Day” adlı bir belgesel oluşturuldu.

Temmuz 2010’da binlerce insan, bir gününüzü bize gösterin çağrısına uyarak kamerasını eline almıştı.
Bir Günün Hikayesi belgeseli, 189 ülkeden gönderilen 80.000’i aşkın kliple şimdiye kadar yapılmış en büyük katılımcı film projesi oldu. Kevin Macdonald ve ekibi, 4.500 saatlik görüntüden 90 dakikalık bir uzun metraj film hazırladı ve filmin ilk gösterimi 2011 Sundance Film Festivali’nde ve YouTube’da gerçekleştirildi. O zamandan beri 16 milyondan fazla izlendi.

Proje Bu Yıl Tekrar Gerçekleştirilecek !

İsteyen herkes 25 Temmuz 2020 Cumartesi tarihinde bir gününü filme alıp bu video kaydını yükleyerek, 2020 yılının zaman kapsülü niteliğindeki tarihi belgeselin bir parçası olabilecek.

İsteyen herkesin katılabileceği bu projede dünyanın dört bir yanından gönderilecek başvurular, Ridley Scott yapımcılığında bir araya getirilerek uzun metrajlı bir filme dönüştürülecek. Dünyanın her ülkesinden gönderilen görüntülerden oluşturulacak filmin yönetmen koltuğunda Kevin Macdonald oturacak ve ilk gösterim 2021 Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirilecek.

Katılım sağlamak isteyen kullanıcılar çekim şartlarına ve video kayıtlarını yükleme ekranına aşağıdaki linkten ulaşabilirler.

https://lifeinaday.youtube/intl/tr_ALL/

Kaynak : lifeinaday youtube